Інформація про підсумки економічного і соціального розвитку та виконання бюджету Пирятинського району за І квартал 2019 року

Версія для друкуВерсія для друку
 
Інформація про підсумки економічного і соціального розвитку та виконання бюджету Пирятинського району за І квартал 2019 року

 

     В І-му кварталі 2019 року в господарській та соціальній сферах району виник ряд нових непрогнозованих факторів економічного та бюджетного характеру, які суттєво вплинули на відповідні галузі та пригальмували темпи їх розвитку. Разом з тим, в цей же час районною владою продовжилася робота з впровадження секторальних реформ, сприяння розвитку економіки та залучення інвестицій, перебудови медичного сектору, трансформації механізму надання субсидій та забезпечення загальної соціальної стабільності, що принесло, в даних напрямках, ряд позитивних результатів. Разом з тим, враховуючи зміни в загальній економічній обстановці, виникає необхідність їх врахування при реалізації подальших дій для забезпечення комплексного розвитку району.

      Складнощі, що з’явилися у 2018 році в діяльності найбільшого промислового підприємства району – ТОВ „Пирятинський сирзавод“, яке формує базовий результат всієї галузі, попри проведений комплекс заходів з їх подолання, все ще присутні і продовжують негативно впливати на його роботу. Так обсяг реалізації його продукції за І квартал 2019 року знизився в порівнянні з відповідним періодом минулого року на 17,3% і склав 280,3 млн. грн. При цьому негативна динаміка спостерігається і при порівнянні з IV кварталом 2018 року – в даному випадку спад складає 8,1%. Тобто на даному етапі на підприємстві мається стійка негативна динаміка в реалізації продукції. В результаті і загальні показники промисловості в порівнянні з 2018 роком погіршилися. Сукупні обсяги реалізації знизилися на майже 13,5%, і склали в грошовому еквіваленті 360,2 млн. грн. Решта підприємств показали дещо кращі, хоча теж неоднозначні показники роботи. Стабільний ріст присутній лише на ТОВ „Пирятинський делікатес“ – 28,1%, ДП „Пирятинське лісове господарство“ – близько 10,0%, тоді як на інших відбулося зниження виробництва різної інтенсивності: на ТОВ „Малдс груп“ - на 15,1%, на ТОВ „Пирятиндрев“ - на 20,4%, на ТОВ „Оріон“ – на 23%, ТОВ „ПСП Буд“- на 8,2%.

     Таким чином в результаті затягнутого спаду ТОВ „Пирятинський сирзавод“ в районі поки що реалізується помірно негативний сценарій розвитку промисловості. Але враховуючи, що це лише початок року, то за умови вжиття відповідних заходів реагування, дану ситуацію можна виправити.

       В сільському господарстві враховуючи початок сезону, наразі ще не можна говорити про остаточно сформовані тенденції розвитку, адже основні роботи попереду, але вже закладено певне позитивне підгрунтя для успішного результату в кінці року. Так забезпечено успішну зимівлю та весняне підживлення 6000 га озимих культур, а також посів ярих культур. Останніми засіяно близько 37,5 тис. га.. Структура культур вцілому залишилися без змін – це пшениця, соя, кукурудза, соняшник.

      Не надто високі, але також позитивні результати маються і в сфері тваринництва. Підприємства даного напрямку за І квартал  збільшили поголів’я корів на 68 тварин (5,8%) до 1239 голів, загальні надої молока на 198,7 тонн (7,2 %) до 2933 тонн та надої на одну корову на 32 кг (2%) до 2367 кг. Слабким місцем галузі залишається напрямок свинарства, чисельність тварин в якому продовжує зменшуватися і наразі становить 1018 голів Відсутні за результатами І-го кварталу 2019 року і позитивні зрушення по галузях птахівництва і конярства.

      В той же час позитивним фактором, що стимулював розвиток галузі у звітному періоді стало продовження її широкої підтримки з боку держави та місцевих органів влади. Так, завдяки активній діяльності райдержадміністрації вже з початку року вдалося провести 4 інформаційно-консультаційні  семінари серед населення та виробників в с. Велика Круча, Смотрики, Березова Рудка та м. Пирятин, в тому числі із залученням експертів обласної дорадчої служби та Департаменту агропромислового розвитку Полтавської облдержадміністрації. Крім цього агропідпримства району спільно з відповідними відділами райдержадміністрації працюють над подачею документів і заявок на участь у відповідних державних програмах, а завдяки налагодженому механізму взаємодії райдержадміністрації та сільських рад, населенню у звітному періоді надано дотацій на 185 телят на суму 249,7 тис. грн.

       В підсумку, загальний ріст галузі не дуже великий і складає близько 2,5%, при обсязі виробленої продукції - 6,6 млн. грн., але завдяки вищенаведеним заходам маються вагомі передумови для його суттєвого покращення до кінця року.

       Інвестиційна активність в районі у звітному періоді була досить високою, але в той же час незбалансованою, а тому не змогла стимулювати розвиток всіх галузей. Основні капіталовкладення зосередилися в агропромисловому комплексі, підприємствами якого було закуплено 12 одиниць техніки на суму 38,5 млн. грн., а ТОВ „Леляківське“ виконано основні роботи з будівництва мінісироварні (сирцеху) на суму орієнтовно 6,6 млн. грн. (Саме обладнання та будівля) Напротивагу цьому інвестиції в промисловість мали лише поточний характер і не становили значних об’ємів. Інфраструктурні проекти в І-му кварталі також майже не фінансувалися через наявність певного дефіциту вільних коштів та загроз недоотримання надходжень по деяких податках.  В результаті інвестиції по даному напрямку були пов’язані переважно з перехідними проектами та склали близько 1,8 млн. грн.

       Невисокими темпами, але стабільно у І кварталі 2019 року розвивалося мале підприємництво району, що було характерно для нього і в 2018 році. В результаті за звітний період зросла як чисельність фізичних осіб підприємців – на 36 осіб до 930 так і юридичних осіб – на 3 особи до 166. Це в свою чергу сприяло стабільності на споживчому ринку де ріст цін з початку року відповідав сезонним особливостям і склав в середньому 4-8% на овочеву групу товарів (фіксувався аномальний ріст цін на цибулю на 150-200%) та 1-3% на бакалійну та молочну групу товарів.

      У сфері фінансів внаслідок змін у механізмі грошової оцінки землі виникли загрози щодо виконання дохідних частин місцевих бюджетів, але завдяки вжитих райдержадміністрацією спільно з сільськими та районною радами заходів в І кварталі жодних збоїв в бюджетному процесі не зафіксовано, хоча по окремих статтях доходів і зафіксовано недовиконання. Так, зведений бюджет району по доходах загального фонду (без  врахування трансфертів) за І квартал поточного року виконано на 107,4%. При планових призначеннях затверджених місцевими радами на звітний період 13563,2 тис. грн., фактично надійшло податків і зборів у сумі 14569,9 тис. грн. Темп приросту до січня-березня 2018 року становить 10,3%, тобто доходи зросли порівняно з минулим роком в цілому на 1364 тис. грн.

      Надходження податку та збору на доходи фізичних осіб за січень-березень 2019 року склали 6556,1 тис. грн., при плані 6849,2 тис. грн., що становить 95,7%. Сума недовиконання складає 293,1 тис. грн.

      Невиконання планових завдань дохідної частини загального фонду  прослідковується по трьох сільських та районному бюджетах: Вікторійському – 65,8%, Харківецькому – 79,1%, Білоцерківському – 82,3% та районному – 96,2%.

       Видаткова частина зведеного бюджету району за І квартал 2019 року по загальному фонду  виконана в сумі 67569,9 тис. грн., що становить 83,8% при планових показниках на відповідний період з урахуванням змін  80651,2 тис. грн.

       Консолідована та скоординована робота органів влади та суб’єктів господарювання протягом січня - березня 2019 року, дозволила забезпечити стабільність на ринку праці, нівелювавши негативні процеси в економіці, проте загрози щодо зростання безробіття все ще залишаються. Основний вклад в боротьбу з безробіттям внесла Пирятинська філія обласного центру зайнятості, яка забезпечила працевлаштування 265 осіб, 38 залучити до громадських робіт, 137 направити на професійне навчання. Також за координації даної установими сільськими радами розроблено, затверджено та почато фінансування місцевих програм зайнятості, що дозволить вже в найближчий час значно розширити громадські роботи в районі. Крім цього, стабілізації ситуації з працевлаштуванням сприяло створення суб’єктами господарювання орієнтовно 25 нових робочих місць та системна діяльність робочої групи райдержадміністрації з питань легалізації праці, яка сприяла легалізації 18 робочих місць. Середня заробітна плата по району становить за останніми відомими даними (січень 2019) 7280 грн. на місяць.

        Сфера соціального захисту населення району з початком 2019 року вступила в період корінної трансформації, в основу якої лягла поетапна монетизація надання всіх видів пільг, субсидій та допомог. В рамках поставлених завдань за І квартал було успішно переведено на виплату субсидій у грошовій формі 5424 особи. Паралельно з цим органи соціального захисту продовжували надавати різносторонню соціальну підтримку громадянам і за старими механізмами. Зокрема здійснено автоматичний перерахунок субсидій, своєчасно та в повному обсязі проведено виплату пільг, допомог та відшкодувань різним групам соціально незахищених верств населення на загальну суму понад 8,8 млн. грн. Таким чином в районі забезпечено належний рівень соціального захисту жителів та розширено можливості використання окремих видів соціальної допомоги. На наступному етапі планується здійснити монетизацію решти видів пільг та допомог.

     Складнощі з наповненням дохідної частини місцевих бюджетів наклали негативний відбиток на реалізацію інфраструктурних проектів, які протягом січня-березня практично не впроваджувалися. Фактично в звітному періоді проводилися лише роботи по перехідному проекту із капітального ремонту приміщень хірургічного відділення Пирятинської ЦРЛ в м.Пирятин загальною вартістю 480 тис. грн. Реалізація решти перехідних проектів, в тому числі і тих, що фінансувалися за рахунок обласного та державного бюджетів з початку року були призупинені.

      З приходом теплої погоди та отриманням перших перевиконань місцевих бюджетів робота з розбудови інфраструктури району дещо пожвавилася. Зокрема, розпочато ремонтні роботи в будинках культури в с. Каплинці, с. Яцини, с. Харківці та с. Вишневе, в ФАПі с. Прихідьки та ДНЗ в с. Дейманівка та с. Теплівка, ямковий ремонт дороги в с. Давидівка. В рамках даних проектів планується освоїти близько 800 тис. грн. Відновлено і роботи по перехідних проектах з будівництва амбулаторій в селах Велика Круча та Березова Рудка. Пирятинською ЦРЛ розпочато реалізацію проекту з встановлення освітлення на сонячних батареях, який переміг в обласному конкурсі розвитку територіальних громад області.

      Також в найближчий час очікується початок реалізації 5-ти проектів переможців-районного бюджету участі та ще одного переможця обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад області – встановлення освітлення на сонячних батареях в Каплинцівській сільській раді. Проводиться в районі і підготовча робота до ремонту доріг. Найбільш масштабні проекти в даному напрямку заплановані в Сасинівській, Білоцерківській, Дейманівській, Каплинівській, Вікторійській сільських радах. На їх реалізацію заплановано виділити 2,8 млн. грн. Інші сільські ради будуть долучатися до ремонту доріг по мірі акумулювання коштів. Крім цього сільські ради активно працюють в напрямку пошуку додаткових джерел фінансування та розробляють нові проекти. Зокрема, Малютинською сільською радою вже подано заявку на залучення коштів з Фонду розвитку територій області для реконструкції Центру громади. Разом з тим відмічаємо, що звітний рік очікується більш складним в плані інфраструктурного розвитку, що зумовлено як ризиками зниження надходжень до місцевих бюджетів так і низьким рівнем залученням коштів з бюджетів вищих рівнів та позабюджетних джерел. Відповідно в даній ситуації установам та органам місцевого самоврядування району необхідно приділити більше уваги саме залученню додаткових коштів.

      Органи освіти у звітному кварталі продовжили працювати над вдосконаленням та підвищенням якості функціонування реформованої шкільної мережі для досягнення стандартів „Нової Української школи“. Відповідно було забезпечене стабільне функціонування 11 шкіл, 18 закладів дошкільної освіти й 1-го позашкільного та якісне навчання 969 учнів та 326 дітей дошкільного віку. В рамках навчального процесу діти залучалися до обласних та районних олімпіад, завдяки чому район має двох призерів обласних олімпіад з хімії та економіки. Також проводилося системне підвищення кваліфікації вчителів.

      З початком нового року розпочато і новий етап покращення матеріально-технічної бази закладів освіти. Так здійснено закупівлю кухонного обладнання для харчоблоків опорних шкіл на суму 82 тис. грн., та проведено ряд ремонтів харчоблоків у Теплівському, Малютинському та Каплинцівському дитячих садках. Значно більше заходів з модернізації матеріальної бази заплановано на літній період. Зокрема планується чергове масштабне оновлення меблів для початкових класів, придбання навчальних матеріалів та поточні ремонти закладів.

       В І-му кварталі 2019 року всі ланки медицини району перейшли на новий механізм фінансування та функціонування, таким чином завершивши один з головних етапів з реформування даної сфери. Найбільше змін відбулося в Пирятинській центральній районній лікарні, на базі якої було створено нове комунальне підприємство, яке успішно уклало договір з НСЗУ та розпочало діяльність відповідно до нових стандартів. В первинній ланці в цей же час продовжувалася робота з укладання декларацій з пацієнтами, впровадження електронних рецептів та інших вимог медичної реформи направлених на покращення якості надання допомоги людям. Таким чином медичні заклади району вцілому ефективно провели структурні реформи і наразі працюють у штатному режимі, надаючи послуги людям. За звітний квартал ними, зокрема, було надано 46,6 тис. медичних послуг, проліковано в стаціонарі 1265 хворих, та збільшено чисельність осіб з якими укладено декларації до 18578. Паралельно з організаційними змінами проведено і роботу по покращенню матеріально-технічної бази закладів. Зокрема КП „Пирятинська центральна районна лікарня“ облаштовано поліклінічне відділення на території стаціонару в колишньому гінекологічному відділенні, а за сприяння сільських рад придбано лікарські засоби, предмети та матеріали медичного призначення в більшість ФАПів району. Стратегічними цілями галузі на найближче майбутнє є завершення будівництва амбулаторій в с. Березова Рудка та с. Велика Круча, продовження капітального ремонту педіатричного відділення КП „Пирятинська ЦРЛ“, а також виготовлення проектної документації та виконання ремонтних робіт будівлі КП „Пирятинський ЦПМСД“

       Основні зміни в галузі культури в І кварталі були пов’язані з передачею районного будинку культури Пирятинській міській раді, яку було успішно завершено. Очікується це дасть змогу покращити ефективність його функціонування. Щодо решти закладів, то вони протягом звітного періоду функціонували стабільно та надавали людям відповідні послуги. Суттєвих інвестицій з початку року в оновлення матеріально-технічної бази сільських клубів чи будинків культури не здійснювалося. Здійснено лише закупівлю сценічного обладнання в сільський клуб с. Харківці загальною вартістю 50 тис. грн.

 

Наверх ↑