ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПІДСУМКИ ЕКОНОМІЧНОГО І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ТА ВИКОНАННЯ БЮДЖЕТУ ПИРЯТИНСЬКОГО РАЙОНУ ЗА ІII КВАРТАЛ 2019 РОКУ

Версія для друкуВерсія для друку

 

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПІДСУМКИ ЕКОНОМІЧНОГО І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ТА ВИКОНАННЯ БЮДЖЕТУ ПИРЯТИНСЬКОГО РАЙОНУ ЗА ІII КВАРТАЛ 2019 РОКУ

 

      За 9 місяців 2019 року, в районі відбулося деяке зниження економічного і фінансового потенціалу, що не дозволило в повній мірі реалізувати всі заплановані завдання в різних галузях та негативно вплинуло на окремі показники розвитку. Разом з тим завдяки якісному реагуванню, збалансуванню фінансування та консолідації зусиль органів влади та місцевого самоврядування в районі вдалося зберегти загальну соціальну стабільність та  продовжити поступовий розвиток, хоча і з дещо нижчими темпами, точково  вирішити окремі проблеми в пріоритетних сферах життєдіяльності, а також підготуватися та успішно увійти в опалювальний сезон зі стабільно функціонуючими суспільно важливими закладами.

     Основний та найбільш виражений фактор сповільнення розвитку району сформувався в економічній сфері, де продовжується фіксуватися зниження показників діяльності промисловості. Станом на 1 жовтня обсяг виробництва продукції підприємствами даної галузі складав 85,4% від рівня 2018 року, що становить 1016,7  млн. грн. в грошовому еквіваленті. Тенденція до зниження показників діяльності спостерігається і по крупних підприємствах – ТОВ „Пирятинський сирзавод“ – на 18,1%, ТОВ „ПСП Буд“ – на 14,7%, і по невеликих виробництвах – ТОВ „Пирятиндрев“ – на 5,3%, УВП „УТОС“ – майже вдвічі. Дещо пом’якшують дану тенденцію та закладають фундамент для подальшого росту сфери ТОВ „Пирятинський делікатес“, ТОВ „Малдс Груп“ та ТОВ „Оріон“, які за звітний період покращили результати виробництва та реалізації продукції на 21,2%, 13,3% та 7% відповідно, проте їхня частка поки що значно поступається частці підприємств з негативною динамікою. Наявні результати діяльності промисловості та відсутність відчутних позитивних досягнень від поточних стратегій розвитку більшості ключових підприємств потребують оперативного напрацювання та впровадження з наступного року нових заходів для подолання даних кризових явищ, оскільки в районі формується довгостроковий негативний тренд спаду економіки, що потенційно буде стримувати розвиток інших сфер його життєдіяльності.

   Закінчення 9-місячного періоду 2019 року в сільському господарстві традиційно збіглося з завершенням збору урожаю та формуванням основної частки виробництва даної галузі. Оптимізація посівів та подальше впровадження нових технологій, дозволили зібрати 249 тис. тонн ранніх, пізніх та технічних культур і таким чином перевершити показники валового виробництва на 16,4% і рослинництва, по якому він склав 169,1 млн. грн., і загальний результат галузі який зріс на 14,9% до 188,8 млн. грн.

     Після завершення жнивної компанії підприємства успішно провели посівну компанію засіявши 4 тис. га. озимими культурами і таким чином заклали фундамент для нового урожаю та подальшого розвитку.

    Дещо менший але також суттєвий вклад у загальний успіх аграрного сектору здійснено і підприємствами тваринницького напрямку. Виробництво ними валової продукції зросло на 3,4% до 19,7 млн. грн. Практично весь даний результат забезпечено суб’єктами господарювання що займаються розведенням ВРХ.  За звітний період вони приростили поголів’я ВРХ  на 122 голови (4,7%) до 2686 тварин, наростили надої молока на 395 тонн (6,48 %) до 6500 тонн, а надої на одну корову на 154,9 кг (3,0%) до 5284 кг. Підприємства інших напрямків даного сектору економіки – свинарства та конярства, навпаки знизили свої показники, що зумовлене несприятливими умовами для їх діяльності та продовженням тенденції поширення африканської чуми свиней. Враховуючи фактичну відсутність в районі птахівництва відмічаємо критичний рівень диверсифікації напрямків діяльності галузі, що робить її вразливою до дії зовнішніх чинників.  

   Доволі важливим додатковим фактором підтримки розвитку сільського господарства в районі, і особливо тваринництва у звітному періоді стало активне впровадження державних, обласних та місцевих програм підтримки галузі, а саме відшкодування кредитів на придбання техніки та розширення основних фондів, надання дотацій на утримання великої рогатої худоби. Завдяки діяльності по останньому напрямку домогосподарствам району надано дотацій на загальну суму 250 тис. грн., а сільськогосподарським товариствам на суму 890 тис. грн.

   Крім цього з метою стимулювання започаткуванню на території нових видів агродіяльності та загальної модернізації і розширення галузі було проведено 7 інформаційно-консультаційних семінарів серед населення та виробників в с. Велика Круча, Смотрики, Каплинці, Березова Рудка та м. Пирятин, в тому числі із залученням експертів обласної дорадчої служби та Департаменту агропромислового розвитку Полтавської облдержадміністрації. Очікується це сприятиме диверсифікації виробництва районних агропідприємств, збалансуванню галузі та подоланню поточних негативних тенденцій.

     Крім позитивних показників розвитку за січень-вересень 2019 року галузь сільського господарства остаточно закріпилася і в статусі головного інвестора району здійснивши капіталовкладень на суму понад 76 млн. грн., що складає основу усіх інвестицій району, обсяг яких оцінюється у 102 млн. грн. Дані фінансові ресурси дозволили закупити 23 одиниці техніки на суму 69,2 млн. грн., провести реконструкцію ряду господарських будівель та тваринницьких комплексів, а ТОВ „Леляківське“ збудувати мінісироварню вартістю 6,5 млн. грн. Серед підприємств промислового комплексу переважали незначні точкові оновлення виробничих фондів, у зв’язку з чим обсяг їхніх капіталовкладень був відчутно меншим. Також зафіксоване зниження  в порівнянні з 2018 роком інвестування в інфраструктуру громад. Хоча здійснені капіталовкладення в обсязі 12,1 млн. грн. вцілому дозволили забезпечити розвиток населених пунктів та вирішення окремих проблем, для подальшої успішної розбудови району у всіх сферах потрібна активізація даної діяльності. 

     Сфера малого підприємництва протягом 9 місяців звітного року загалом знаходилася в збалансованому стані задовольняючи потреби населення та поступово розвиваючи свій потенціал. Це дозволило зберегти чисельність юридичних осіб, яка склала – 165 осіб, та на 7% збільшити чисельність фізичних осіб підприємців, яка зросла до 958 суб’єктів. На споживчому ринку ситуація в звітному періоді була стабільною, в результаті чого на неї впливали лише сезонні фактори та результати збору. У зв’язку з цим ціни на основні товари в більшості помірно здорожчали на 2-4%, а значна частина овочевої групи товарів здешевшала на 5-10%. Суттєве підвищення цін через зниження обсягів виробництва спостерігалося по гречці та картоплі.

    У зв’язку із зниженням економічних показників та певним ускладненням загальноекономічної ситуації, всі органи влади та місцевого самоврядування починаючи з початку року проводили активну роботу по збалансуванню витрат, компенсації недонадходжень податків та зборів та пошуку додаткових  джерел доходів. Завдяки вжитим заходам ситуація з наповненням бюджетів та фінансуванням основних виплат є задовільною, а зведений бюджет району по доходах загального фонду (без  врахування трансфертів) за 9 місяців поточного року виконано на 103,6 %. При планових призначеннях затверджених місцевими радами на звітний період 46454,7 тис. грн., фактично надійшло податків і зборів у сумі 48128,7 тис. грн. Темп приросту до січня-вересня 2018 року становить 6,4 %, тобто доходи зросли порівняно з минулим роком в цілому на 2913,1 тис. грн.

      В той же час не всі параметри бюджетів є позитивними. Так, надходження податку та збору на доходи фізичних осіб за січень-вересень 2019 року склали 24514,7 тис. грн., при плані 24719,1 тис.гр., що становить 99,3%.Сума невиконання доходів районного бюджету  складає 177,4тис. грн.

      Крім районного бюджету  мається невиконання доходів  по Білоцерківському – 89,1%, Харківецькому – 89,4%, Вікторійському – 93,9%  сільських бюджетах, де не забезпечено виконання акцизного податку, плати за землю та єдиного податку. 

     До доходної частини спеціального фонду зведеного бюджету  району  (без врахування трансфертів з державного бюджету) при річному плані 949,2 тис. грн., фактично надійшло 3911,1тис. грн., або більше у 4 рази.

     Видаткова частина зведеного бюджету району за 9 місяців 2019 року по загальному фонду  виконана в сумі 152555,7 тис. грн., що становить 87,1% при планових показниках на відповідний період з урахуванням змін 175177,1 тис. грн.

     З ускладнення економічної ситуації, що потенційно могла негативно вплинути на стан ринку праці району, Пирятинською філією обласного центру зайнятості спільно з іншими органами виконавчої влади, місцевого самоврядування та суб’єктами бізнесу в звітному періоді активізовано роботу по недопущенню зростання безробіття та створенню умов для розвитку трудового потенціалу. В рамках вжитого комплексу заходів було працевлаштовано 894 особи, до громадських робіт залучено 320 людей направлено на професійне навчання 221 безробітний, а також створено 93 нових робочих місця на підприємствах та близько 38 легалізовано в рамках боротьби з тіньовою зайнятістю. В комплексі це забезпечило стабільну ситуацію на ринку праці та збереження кадрового потенціалу району. Разом з тим внаслідок зниження економічних показників в районі відбулося уповільнення темп росту заробітної плати, яка за останніми даними (серпень 2019 року) склала 7042 грн.  

    Система соціального захисту району протягом січня-вересня 2019 року впровадила ряд нововведень спрямованих на розширення підтримки окремих верств населення та якісну трансформацію вже існуючих механізмів надання допомоги людям. Зокрема успішно запущено механізм монетизації субсидій, надання послуги „муніципальна няня“, в рамках якої 1-ій особі надано компенсацію 5,5 тис. грн. та надання допомоги на дітей, що виховуються в багатодітних сім’ях, яку вже призначено 160 сім’ям на суму 1892,1 тис. грн., здійснено своєчасну та в повному обсязі виплату пільг, допомог та відшкодувань різним групам соціально незахищених верств населення на загальну суму понад 31,3 млн. грн. Проведена робота забезпечила загальну соціальну стабільність в районі та посилила захист та якість обслуговування вразливих верств населення.

    Реагуючи на зниження темпів економічного розвитку та ускладнення ситуації з наповненням бюджетів, розпорядники бюджетних коштів в звітному періоді провели оптимізацію своїх витрат та сконцентрували увагу на вирішенні лише найбільш нагальних проблем, що призвело до зменшення обсягів інвестицій в розвиток інфраструктури та сповільнення темпів реалізації ряду проєктів. Так за рахунок освоєних загалом по району 12,1 млн. грн. капіталовкладень в Каплинцівській, Білоцерківській, Давидівській, Дейманівській, Сасинівській, Смотриківській, Великокручанській сільських радах проведено ремонт доріг на площі 9300 кв. м. вартістю 3,7 млн. грн., встановлено системи освітлення на території КП „Пирятинська ЦРЛ“ та сіл Каплинцівської, Березоворудської, Білоцерківської, Великокручанської, Сасинівської, Малютинської сільських рад, введено в експлуатацію майданчик зі штучним покриттям в с. Вікторія, реконструйовано системи водопостачання в с. Сасинівка, с. Малютинці та с. Крячківка, здійснено реконструкції будинків культури в селах Каплинці, Вечірки, Березова Рудка, Харківці, Усівка, капітальний ремонт ДНЗ Теплівської сільської ради та ремонти ДНЗ в с. Повстин та с Яцини, утеплення хірургії та ремонт акушерсько-гінекологічного відділення КП „Пирятинська ЦРЛ“, встановлення котелень для опалення школи в с. Смотрики, а також школи та багатоквартирних будинків в с. Велика Круча.

      До числа ж розпочатих, але ще не завершених проєктів входять будівництва амбулаторій в с. Велика Круча та с. Березова Рудка, капітальний ремонт педіатричного відділення КП „Пирятинська ЦРЛ“, які виконані приблизно на 60%, реконструкція центру громади в с. Малютинці де рівень виконання наближається до 85% та дитячого поліклінічного відділення Пирятинської ЦРЛ, де виконано близько 20% від всіх запланованих робіт.

    Освітня сфера на кінець вересня 2019 року забезпечила успішний початок нового навчального року, стабільне функціонування закладів, подальше впровадження засад реформи „Нової української школи“ та покращення якості, інноваційності та комфортності навчання. Цьому сприяла якісно проведена робота з покращення матеріально-технічної бази закладів, яка включала оновлення шкільних меблів, закупівлю сучасного мультимедійного і комп’ютерного обладнання на загальну суму близько 1,9 млн. грн. проведення в усіх школах та дитячих садках району силами сільських рад та господарської групи поточних ремонтів класів, харчоблоків, заміни сантехніки, систем очистки води та кухонного обладнання тощо. Наразі всі 11 закладах загальної середньої освіти, 18 закладів дошкільної освіти та 1 позашкільної успішно працюють та навчають 973 дитини шкільного та 326 дітей дошкільного віку.

   Розвиток як первинного так і вторинного рівнів медицини після успішного завершення їхньої організаційної трансформації відповідно до засад реформи був сконцентрований на практичному впровадженні основних положень нової медичної концепції, підвищення якості, оперативності да доступності медичних послуг та відповідно якісної модернізації матеріально-технічної бази. Завдяки проведеній закладами медичної сфери широкій роботі по акумулюванню та залученню коштів з подальшим їх направленням на виконання поставлених завдань, вдалося досягти певного прогресу по їх досягненню. Так за січень-вересень звітного року КП „Пирятинська центральна районна лікарня“ облаштовано поліклінічне відділення на території стаціонару в колишньому гінекологічному відділенні, встановлено нове освітлення на території закладу, здійснено частковий ремонт акушерсько-гінекологічного відділення та реконструкцію хірургічного відділення, розпочаті капітальні ремонтні роботи в педіатричному відділенні та будівлі дитячої поліклініки.  Заклади первинної ланки за цей же період завдяки участі в проєкті світового банку отримали 22 комплекти комп’ютерного обладнання, яким облаштовано всі ФАПи району, за рахунок бюджетів сільських рад здійснили закупівлю обладнання та медикаментів для підвищення якості свого функціонування та залучили близько 500 тис. грн. на придбання діагностичного обладнання та ремонту Пирятинської АЗПСМ. Заплановані ж в даній ланці розширення мережі шляхом будівництва амбулаторій в с. Велика Круча та Березова Рудка, після деякої активізації та виконання частини робіт в ІІ-му кварталі наразі знову зупилося, що створює загрозу затягування завершення робіт, та соціальну напругу через неналежну якість послуг населення.  

    Загалом проведена модернізаційна та організаційна робота дозволили обом ланкам медицини якісно виконувати свої основні функції та відповідно надати 132,8 тис. медичних послуг та пролікувати в стаціонарі 3691 хворих. Лікарями КП „Пирятинський центр первинної медико-санітарної допомоги“ продовжено  укладанню декларацій з жителями району – наразі їх підписано 19497.

     Проте для подальшого успішного розвитку медичної сфери необхідно забезпечити завершення розпочатих проєктів і в першу чергу будівництва амбулаторій, яке практично заморозилося та активізувати вирішення проблеми забезпечення спеціалістами даних закладів.

    Сформована в новому форматі мережа культурних закладів району наразі повністю забезпечує якісне задоволення культурних потреб сільського населення та загальний розвиток культурного простору. Так починаючи з початку року за підтримки сільських рад проведені ремонтні роботи та придбання обладнання і інвентарю в сільських клубах сіл Харківці, Білоцерківці, Вікторія, Смотрики, Кейбалівка, Малютинці, проведено реконструкцію систем опалення в Центрі дозвілля в с. Березова Рудка на суму 150 тис. грн. та завершується облаштування центру громади в с. Малютинці на суму 730 тис. грн., виконано реконструкцію літньої сцени в с. Сасинівка на суму 90 тис. грн. При закладах регулярно проводяться культурно-святкові заходи та діють гуртки художньої самодіяльності.

   Загалом в районі в січні-вересні завдяки проведеній комплексній різновекторній роботі всіх гілок влади та бізнесу вдалося зберегти основні тенденції позитивного розвитку галузей його життєдіяльності, забезпечити соціальну стабільність та в межах наявних можливостей підвищити рівень та якість життя людей. Разом з тим, темпи розвитку окремих галузей відчутно сповільнилися, в результаті чого по ряду насамперед економічних, фінансових та інфраструктурних показників спостерігається відставання від планових значень. У зв’язку з цим необхідно продовжувати системну підтримку відповідних сфер життєдіяльності району при цьому контролюючи в них ситуацію, а також вжити заходів із завершення до кінця року розпочатих інфраструктурних проєктів, та напрацювати новий план дій з розвитку району на наступний рік з врахуванням поточних тенденцій.

 

Наверх ↑